A település 1,3 km hosszúságú, szalagtelkes út menti falu, amely a központban halvány halmazos jelleget is mutat. Nevét valószínűleg személynévből kapta, ez sajátosan magyar helynévadási módszer, amikoris egy helységet egy személyről, többnyire a nemzetség fejéről neveznek el. Régi okiratokban Betha, Bettha, Beta, Béta, Bethafalva néven fordul elő. Benkő József a falu nevét Elisabetha magyar kiejtéséből származtatja. Fontosabb dűlőnevek: Dána hegye, Oldal, Sárosföld, Kőártya, Hodgyai Sás, Fehérkő, Egrös, Telek, Dobó földje, Benes földje, Ortován (Oltovány), Csereoldal, Hosszúkert, Szőlő, Hatkuta, Kovács földje.
Székely Zoltán: Hosszútövis falvai
Fotó: Kertész Hajnalka
Különféle, leginkább nagy horderejű munkák (szántás, aratás, kaszálás, szénamunkák, trágyahordás, favágás és hordás, házépítés) elvégzésére a szomszédok, rokonok, barátok, utcabeliek vagy az 1970–80-as évektől akár munkatársak összegyűltek és a munkát közösen végezték el. Erre az önkéntes segítséget jelentő munkára a magyar nyelvben leginkább a kaláka szót használjuk, ami jelenthet egy másik háztartásnak, de egy közintézménynek (egyház, iskola) végzett munkát is.
A fonó a női társasmunka legfontosabb alkalma volt. Az őszi behordástól többnyire a farsang végéig tartott. Szent Györgykor mindenképpen be kellett fejezni a munkát, mert úgy tartották, „hurka teremne a szöszben”. A fonás kezdőnapja kötődhetett valamilyen jeles naphoz, például Szent Mihály-napkor (szept. 29.), Imre-napi búcsú (nov. 5.) után kezdték. Sokfelé bizonyos munkák befejezéséhez kötötték, például a kukoricaszedés befejezéséhez.
A szüreti és kosaras bálok, amint a nevük is mutatja, zenés, táncos mulatságok. A kosaras bált vidékünkön a farsangi időszakban tartják és jellemzően a házas emberek bálja. Manapság már nem annyira szigorúak a szabályok, kivételes esetben meghívják a szervezők a jegyes párokat is, de régen ez nem volt jellemző. A kosaras bál vidám, esetenként a fiatal házasok által betanult színdarabbal kezdődő, élcelődő hangulatú, bátor vicceket is megengedő esemény. A nevét arról kapta, hogy a részt vevő párok vesszőkosárba rakják az éjjel fogyasztásra kerülő ételt-italt, terítéket, úgy jelennek meg a mulatságban.
© 2023 Három Hegy. Minden jog fenntartva. Design: Qubed Agency
TÁMOGATÓK: