Két éve, 2021-ben alakult meg a Bögöz Tájegységi Értéktár a községhez tartozó települések képviselőiből. Miről szól ez a munka? Olyan embereket hívtunk meg együttműködésre, akik valamiben jók, önkéntes munkájukat szándékukban van a közösségük szolgálatába állítani. A kezdeményezést Magyarországon az önkormányzatok mellett működő testületként tartják számon, értékmentéssel és népszerűsítéssel foglalkoznak. A bögözi önkormányzat elvi támogatásáról biztosította a bizottságot 2022 január 27-én hozott határozatában.
A bizottság feladata összesíteni és rendszerezni a településeinken található települési és tájegységi értékeket. A helyi értéktár legfontosabb célja az agrár- és élelmiszergazdaság, egészség és életmód, épített környezet, ipari és műszaki megoldások, kulturális örökség, sport, természeti környezet és vendéglátás területén fellelhető értékek összegyűjtése, bemutatása. Hiszünk abban, hogy egy változatos, természeti és kulturális erőforrásokban gazdag községben élünk, ahol a helyi értékek népszerűsítése hozzájárul a helyi kötődés és összetartozás megerősítéséhez.
Törekszünk arra, hogy jó munkakapcsolatot ápoljunk a helyi önkormányzattal, egyházi és civil szerveződésekkel, oktatási intézményekkel. A helyi értékek felkutatása mindannyiunk feladata, ezért bárki tehet javaslatot, aktív részese lehet ennek a kezdeményezésnek. Javaslatot adatlapon, vagy a honlapon található táblázat kitöltésével fogadunk.
Az értéktár évente legalább három alkalommal ülésezik, ekkor vehet értékeket a tájegységi értéktárba a beérkező javaslatok alapján. Bárki lehet az értéktár tagja, aki saját meglátása és a bizottság tagjai szerint is alkalmas arra. A folyamatos, zökkenőmentes munka érdekében évente egy alkalommal van lehetőség csatlakozni a bizottsághoz.
A magyar nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény (Htv.) 1. § (1) bekezdésének k) pontja alapján a tájegységi értéktár „több szomszédos település, illetve földrajzi, történelmi vagy néprajzi szempontok alapján egységet alkotó tájegység területén fellelhető nemzeti értékek közül az adott Tájegységi Értéktár Bizottság által tájegységi értékké nyilvánított értékek adatait tartalmazó gyűjtemény”.
A Htv. 3. § (4) bekezdése alapján az érintett települési önkormányzatok a tájegységi értékek gyűjtésével, a tájegységi értéktár létrehozatalával és annak gondozásával, valamint az egyéb kapcsolódó feladatok elvégzésével megbízhatnak a tájegység területén működő civil szervezetet.
Egyesületünk értékalapú közösségi munkát végez a Szentföldnek (Béta, Székelydobó, Vágás) is nevezett térségben. 2011-ben neveztük az évszázados vágási tölgyeket az Év Fája Romániában versenyre, kulturális és közösségépítő programjaink az értékeink tudatosításán túl a helyi identitás erősítését is szolgálják falvainkban.
© 2023 Három Hegy. Minden jog fenntartva. Design: Qubed Agency
TÁMOGATÓK: